Ολυμπιακός – Αίαντας Ευόσμου 3-0

Οι νταμπλούχες Ελλάδας χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ και πέτυχαν μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού τον αγώνα με τον Αίαντα Ευόσμου για την 13η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι Ερυθρόλευκες χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ και διεύρυναν το νικηφόρο σερί που «τρέχουν» τον τελευταίο καιρό στην Volleyleague.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κυριάρχησε απόλυτα στο τάραφλεξ του Μελίνα Μερκούρη και με χαρακτηριστική άνεση πήρε το πρώτο σετ με 25-14. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-10. Το τρίτο σετ ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να κάνουν το 25-13 και το 3-0 στα σετ.

Ο Σέρβος τεχνικός στο παιχνίδι με την ομάδα της Θεσσαλονίκης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Τα σετ: 1-0, 2-0, 3-0

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-1, 16-7, 21-11, 25-14

2o σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-10

3o σετ: 8-5, 16-8, 21-11, 25-13

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 2 (2/4 επ.), Νομικού 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 11 (6/11 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Έμοντας 2 (1/1 επ.,1 άσσος), Χουντ 15 (9/18 επ., 2 μπλοκ, 4 άσσους), Κονόμη (-λ, 70% υπ., 40% αρ.), Κοκκινάκη -λ, / Κωνσταντινίδου Αλ., Λαμπρούση 1 (1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς 2 (2/4 επ.), Βλαχάκη 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ., 20% αρ.), Κωνσταντινίδου Λ. 5 (1/2 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος),

Αίαντας Ευόσμου: Χαμαλίδη, Ανδρονικίδου 8 (/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 22% υπ., 11% αρ.), Κούσση 8 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αργυρίου 4 (4/21 επ., 28% υπ., 22% αρ.), Βλάχου, Δαμιανίδου, Ιακωβίδου -λ (50% υπ., 12% αρ.) / Γιορανίδη, Καλαγασίδου

Ο προπονητής του Ολυμπιακού,  Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής: «Ο Αίαντας έπαιξε χωρίς δυο βασικές και πολύ καλές παίκτριες του αλλά εμείς πήραμε πολύ σοβαρά αυτό το παιχνίδι και ήρθε η άνετη επικράτηση. Πραγματοποιήσαμε πολύ καλό παιχνίδι ειδικά στο μπλοκ και μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι από την εμφάνιση μας. Θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και για τον επόμενο αγώνα κόντρα στον Πορφύρα».

Από την πλευρά της η Κατερίνα Ζακχαίου δήλωσε: «Κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση και φτάσαμε στη νίκη με 3-0 και αυτό κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι. Ήμασταν ανώτερες και με πολύ καλό μπλοκ και άμυνα πήραμε μια καθαρή νίκη, έχοντας καλό αγωνιστικό ρυθμό και αυτό είναι το σημαντικό. Συνεχίζουμε με το το ίδιο πάθος τη σκληρή δουλειά».