Ολυμπιακός – Τουρ 3-0

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε με 3-0 της γαλλικής Τουρ, θέτοντας τις βάσεις για πρόκριση στους «16» του Challenge Cup.

Ένας τρομερός Ολυμπιακός εμφανίστηκε σήμερα στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη. Οι Ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησαν με 3-0 της Τουρ και βρίσκονται πολύ κοντά στην πρόκριση στους «16» του Challenge Cup.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου σετ με τους Ερυθρόλευκους μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, να φτάνουν στο σετ μπολ (24-23). Στην επόμενη φάση η Τουρ ισοφάρισε με τον Γουνεμπάινα και το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά. Ο Καμερουνέζος ακραίος των φιλοξενούμενων αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με τους ανθρώπους της γαλλικής ομάδας να κάνουν λόγο για ρατσιστική συμπεριφορά από τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Ο παίκτης της Τουρ αποβλήθηκε όταν επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο γιατί δεν είχε πάρει άδεια από τον διαιτητή για να αποχωρήσει. Με την επανέναρξη του ματς ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 26-24.

Η εξέλιξη του δεύτερου σετ ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, με τον Ολυμπιακό τελικά να παίρνει προβάδισμα 2 πόντων (22-20) και τελικά να το κατακτάει με 25-21.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν προβάδισμα 3 πόντων (10-7). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες της Τουρ αντέδρασαν και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση (15-18). Όμως ο Ολυμπιακός πήρε μπρος και δεν άφησε το σετ (25-23) και τη νίκη να χαθούν.

Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στη Γαλλία σε δύο εβδομάδες (19/12, 21:00) και οι Ερυθρόλευκοι για να προκριθούν στους «16» του Challenge Cup θα πρέπει να κατακτήσουν τουλάχιστον 2 σετ.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. – 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. – 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής.

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν, Γκότσεφ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (13/23 επ., 55% υπ. – 9% άριστες), Έγκλεσκαλνς 19 (18/41 επ., 1 άσσος), Ντίφενμπαχ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουνεμπάινα 4 (4/8 επ., 73% υπ. – 64% άριστες) / Ενό (λ, 54% υπ. – 31% άριστες), Νεβό, Ζουφρουά, Ρίτσερτ 7 (7/13 επ., 53% υπ. – 20% άριστες), Ραμπιλιέ.