Περβολαράκης – Μετρεβέλι 2-0: Πρώτη νίκη στο ATP Cup για τον Έλληνα τενίστα (vid)

Ο Μιχάλης Περβολαράκης νίκησε άνετα με 2-0 σετ του Αλεκσάντρε Μετρεβέλι στο ATP Cup και η Ελλάδα έκανε το 1-0 επί της Γεωργίας

Ο Μιχάλης Περβολαράκης δεν είχε να χάσει κάτι στην αναμέτρηση του με τον Αλεκσάντρε Μετρεβέλι για το ATP Cup, αφού η Ελλάδα έχει ήδη αποκλειστεί, κι έπαιξε απελευθερωμένα νικώντας εύκολα με 2-0 σετ τον Γεωργιανό.

Οι δυο τους έχουν διαφορά 171 θέσεων στην παγκόσμια κατάταξη, με τον Έλληνα να βρίσκεται στο νο. 399 και τον αντίπαλο του στο 570. Πολλές φορές η διαφορά δε λέει τίποτα, αλλά εδώ φάνηκε από την αρχή.

Πήρε το πρώτο σετ με 6-3, ενώ δεν χαλάρωσε ούτε στο δεύτερο, κάνοντας δύο break κι επικρατώντας τελικά με 6-2. Χρειάστηκε μόλις μια ώρα και οκτώ λεπτά για να ολοκληρώσει τον αγώνα και να πανηγυρίσει μια νίκη ψυχολογίας, την πρώτη του στον θεσμό έπειτα από επτά ήττες.