Αντσελότι: «Εγώ φταίω για το χαμένο πέναλτι του Μπενζεμά» (vid)

Ο Κάρλο Αντσελότι σε δηλώσεις του πήρε ο ίδιος την ευθύνη για το χαμένο πέναλτι του Μπενζεμά κόντρα στην Έλτσε.

Λίγες μέρες μετά την ανατροπή με το γκολ του Αζάρ στην παράταση και την πρόκριση στους «8» του Copa Del Rey, Ρεάλ κι Έλτσε συναντήθηκαν εκ νέου, για το πρωτάθλημα αυτή τη φορά και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με το σκορ να λήγει ισόπαλο 2-2.

Η «Βασίλισσα» θα μπορούσε να είχε φύγει με το τρίποντο της νίκης αν ευστοχούσε σε πέναλτι που κέρδισε στο 33ο λεπτό, όμως ο Μπενζεμά το έστειλε ψηλά κι ο Κάρλο Αντσελότι δεν δίστασε να πάρει όλη την ευθύνη πάνω του για την μη αξιοποίηση της ευκαιρίας αυτής.

Ο Ιταλός τεχνικός ανέφερε σε δηλώσεις του πως από την ανάλυση που είχαν κάνει, είπαν στον Γάλλο να αλλάξει γωνία εκτέλεσης κάτι που τελικά γύρισε μπούμερανγκ.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

«Ρίξτε το φταίξιμο σε εμένα, γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος αναλύει τις εκτελέσεις πέναλτι του Καρίμ και του είπαμε να επιλέξει διαφορετική γωνία. Άλλαξε την πορεία της μπάλας και αυτό τελικά αποδείχθηκε λάθος. Θα έπρεπε να μην έχω μιλήσει ποτέ».

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό είναι το πρώτο που χάνει ο Μπενζεμά στη θητεία του στη Ρεάλ.