Απόλλων Πατρών – Κολοσσός Ρόδου 85-66: Νίκη «ανάσα» για τους Πατρινούς

Ο Απόλλωνας Πατρών νίκησε εύκολα με 85-66 τον Κολοσσό Ρόδου και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Basket League.

Με σύμμαχο την έδρα του ο Απόλλωνας Πατρών πήρε σημαντική νίκη κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου με 85-66 και έκανε άλμα παραμονής στην Basket League.

Oι Πατρινοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν νωρίς με 12-6 και 17-10. Ο Κολοσσός μείωσε σε 17-14 αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 23-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε τον Απόλλωνα νωρίς σε διψήφια διαφορά (30-20) και 39-29. Μορέιρα και Γιαννόπουλος ανέβασαν στροφές και οι Ροδίτες μείωσαν σε 46-39 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος είχε αρκετά ανεβασμένο τον Κολοσσό που μείωσε σε 57-51 με τον Κόφεϊ να δίνει τον ρυθμό και οι Γιαννόπουλος, Όζμπορν να φέρνουν στο τρίποντο το ματς στη λήξη της περιόδου με 60-57.

Εκεί όμως οι Πατρινοί πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 15-2 ξέφυγαν με 75-59 και ο Τέιλορ έφτασε την διαφορά στο +20 (81-61) και σφράγισε τη νίκη για τον Απόλλωνα με 85-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66.