Παναθηναϊκός – Λαύριο 111-75: «Ξέσπασμα» στην τρίτη περίοδο για το 3/3 στο πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε το γκάζι» στην τρίτη περίοδο και επικράτησε του Λαυρίου με 111-75 για την 3η αγωνιστική της Basket League

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του αξιόμαχου Λαυρίου με 111-75 χάρη στο «ξέσπασμα» στην τρίτη περίοδο σε ένα άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ. Κορυφαίος για τους πράσινους ο Κώστας Αντετοκούνμπο ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ σε 18:06 λεπτά συμμετοχής.

Πλέον οι πράσινοι στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα κόντρα στην Μπασκόνια (27/10), ενώ ο επόμενος αγώνας πρωταθλήματος είναι σε μία εβδομάδα απέναντι στον Ολυμπιακό.

Το ματς

Το Λαύριο χρεώθηκε με πολλά φάουλ από την αρχή του παιχνιδιού και αυτό το δυσκόλεψε στο να παίξει καλή άμυνα στη συνέχεια της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Ερναγκόμεθ έβρισκε τον ρυθμό του επιθετικά αλλά και αμυντικά. Το 31-20 του πρώτου δεκαλέπτου αντικατοπτρίζει την «αύρα» που είχε ο Παναθηναϊκός στο επιθετικό κομμάτι αλλά η δεύτερη περίοδος θα αποδεικνυόταν δυσκολότερη.

Η ομάδα του Μέξα πίεζε και με τον Καστανέδα να βρίσκει την φόρμα του κατάφερε να φτάσει στο -6 (36-30). Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Θόρντον ο οποίος τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους. Παρ’ όλα αυτά μερικές καλές στιγμές του Παναθηναϊκού δεν επέτρεψαν στο Λαύριο να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 56-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες αλλά η ομάδα του Αταμάν έτρεξε ένα σερί 12-2 χωρίς να αφήσει περιθώρια στους αντιπάλους με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στους 21 (68-47). Ξεκάθαρα κυρίαρχος στο παρκέ ήταν ο Παναθηναϊκός ο οποίος συνέχισε την εξαιρετική του άμυνα φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 30 πόντους (81-51). Το Λαύριο δεν έπαιζε οργανωμένο μπάσκετ και ήταν αρκετά άστοχο με αποτέλεσμα το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο αγώνας μπορεί να βρισκόταν στα χέρια των γηπεδούχων αλλά δεν δίστασαν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά με τον Αντετοκούνμπο να «γεμίζει» την στατιστική του και να κάνει λίγο από όλα στο παρκέ. Ο Ντε Τζούλιους πάλευε μόνος του και φυσικά δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 56-45, 86-54, 111-75

Παναθηναϊκός: Γκάι 13 (3/6 τρίποντα), Μπαλτσερόφσκι 7 (2/4 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκραντ 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκριγκόνις 14 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές), Ερνανγκόμεθ 15 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Καλαϊτζάκης 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Βιλντόσα 9 (3/4 τρίποντα), Μωραΐτης, Σαμοντούροβ 5 (1), Αντετοκούνμπο 15 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Μήτογλου 4, Μαντζούκας 10 (2/3 τρίποντα)

Λαύριο: Μουρ 7 (2), Χέλεμς 10 (5/7 δίποντα), Ντε Τζούλιους 24 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκρόμοβς 3, Θόρντον 11 (1), Καστανέδα 10 (2), Καββαδάς 2, Ζάρας 3 (1), Δεϊμέζης, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 2, Οικονομόπουλος 3 (1)