Kαρδίτσα – Λαύριο 84-68: Έσπασαν το… ρόδι οι Θεσσαλοί

Η Καρδίτσα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, επικρατώντας με σκορ 84-68 του Λαυρίου.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή αγωνιστική περίοδο πανηγυρίζει η Καρδίτσα, η οποία επιβλήθηκε του Λαυρίου με σκορ 84-68 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Θεσσαλοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια. Τα πήγαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο χτίζοντας διψήφια διαφορά με την ανάπαυλα. Οι «μεταλλωρύχοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν στην τρίτη περίοδο, όμως το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε ξανά στους γηπεδούχους που έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάρεκ Κλάσεν με 11 πόντους και 10 ασίστ, ενώ 17 μέτρησε ο Τζόρνταν Σάιμπερτ. Από την άλλη πλευρά, ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους με 16 πόντους, με τον Ξαβιέ Καστανέδα να σταματά στους 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-29, 62-52, 84-68