Απόλλων Πάτρας – Λαύριο 71-60: Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Χριστόπουλο

O Απόλλων Πάτρας νίκησε εύκολα με 71-60 το Λαύριο και έβαλε τέλος στο σερί οκτώ ηττών, στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου.

Τη δεύτερη νίκη του στη Basket League πήρε ο Απόλλωνας Πάτρας καθώς επικράτησε με 71-60 του Λαυρίου για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Πατρινοί είχαν να νικήσουν από την πρεμιέρα όπου είχαν επικρατήσει της Καρδίτσας. Ο Σαλούστρος τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ 13 είχε ο Βον και 10 ο Σκορδίλης. Από το Λαύριο Megabolt είχε 13 πόντους ο Καστανέδα.

H πίεση για το θετικό αποτέλεσμα ήταν πιο έντονη για τους γηπεδούχους που είχαν μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Απόλλωνας παρά την αστοχία στο ξεκίνημα κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Λαυρίου.

Η αλήθεια είναι πως η πατρινή ομάδα δεν μπορούσε ν’ αλλάξει πολλά πράγματα στις λίγες προπονήσεις που έγιναν υπό την επίβλεψη του Γιάννη Χριστόπουλου, παρόλα αυτά ο έμπειρος τεχνικός δε σταμάτησε να φωνάζει στους παίκτες του, ώστε να παραμείνουν συγκεντρωμένοι. Κάτι πάντως, που έλειπε από τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος σε συνδυασμό με τα άσχημα ποσοστά από τα 6.75 (1/11 μέχρι το 14’).

Σταδιακά και με την καλή τους άμυνα οι Πατρινοί ανέβαζαν τη διαφορά που έφτασε τους 12 (22-10) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, έπειτα από τρίποντο του Βον. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και μείωσαν στους πέντε (25-20) με επιμέρους σκορ 10-3, ωστόσο ο Απόλλωνας απάντησε με ένα σερί 6-0 (31-20) χάρη στα τρίποντα του Βον και του Γκιουζέλη στο 18’.

Με τρίποντο του Ντιλέινι Μπλέιλοκ στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου, ο Απόλλωνας πήγε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 34-23, τη στιγμή που το Λαύριο είχε 3/17 τρίποντα και 9 λάθη.

Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Γάιος Σκορδίλης ο οποίος με έξι συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ έγινε 45-27 στο 24’ ενώ με δύο βολές του Βον η διαφορά έφτασε τους 20 στα μέσα τις τρίτης περιόδου. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Απόλλωνας μετέτρεψε το ματς σε μονόλογο, με τους παίκτες του Κώστα Μέξα ν’ αντιμετωπίζουν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο προσπάθησε ν’ αντιδράσει, ωστόσο δεν μπόρεσε να καλύψει τη σημαντική διαφορά που είχε διαμορφώσει η πατρινή ομάδα η οποία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60

Απόλλων Πάτρας (Χριστόπουλος): Γκιουζέλης 6 (2) , Βον 13 (2) , Σαλούστρος 10 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (10 ριμπάουντ), Μουράτος 2 (8 ασίστ) , Ουάσινγκτον 7, Μπλέιλοκ 8 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σκορδίλης 10, Βισσαρίου, Όσμπορν 8 (7 ριμπάουντ) , Καφέζας , Κογιόνης

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 10 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Καστανέδα 13 (3) , Ντε Τζούλιους 4 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Γκρόμοβς 7 (7 ριμπάουντ) , Ζάρας 5 (1/7 τρίποντα), Θόρντον 6 (1/6 τρίποντα), Τσάμης 4, Φλάτεν 5 (1/7 τρίποντα), Παπαδάκης 6 (2)