Κολοσσός Ρόδου – ΓΣΛ Φάρος 94-74

Ένας τρομερός Κολοσσός Ρόδου διέλυσε με 94-74 τον Φάρο Λάρισας και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη ήταν πολλές για τον Κολοσσό Ρόδου. Οι Θαλασσί είχαν κέφια και ξέσπασαν στον Φάρο Λάρισας (94-74), επιστρέφοντας στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν με 11 πόντους (18-7) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όμως οι παίκτες του Φάρου αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 3-15 πέρασε μπροστά στο σκορ με την λήξη της περιόδου (21-22). Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (35-33), με τον Κολοσσό να ξεφεύγει, με ένα ξέσπασμα (7-2), με 7 πόντους (42-35) στη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο, όπως και το πρώτο και με ένα σερί 11-0 στα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου, ξέφυγαν με 18 πόντους (53-35) και καθάρισαν το παιχνίδι. Έκτοτε ο αγώνας ήταν τυπική διαδικασία, με τους Ροδίτες να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους και να φτάνουν σε μία εύκολη νίκη (94-74).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κιθ Ράιτ με 16 πόντους (7/10 2π.). Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σταύρος Σχίζας (15π.-6ρ.), Ραμόν Χάρις (14π.-8ρ.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (12π.-11α.-7ρ.).

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Νώντας Παπαντωνίου με 18 πόντους (4/6 3π.) και 5 ασίστ και ο Βασίλης Μουράτος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-35, 62-48, 94-74