Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 79-93

Η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε τη Βαλένθια εκτός έδρας (79-93), έκανε το 5/5 στην ACB, μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για τη Euroleague και στρέφει την προσοχή της στα ευρωπαϊκά ματς με Μονακό (13/10 και Παναθηναϊκό (15/10).

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε την ήττα από τον Ολυμπιακό στη Euroleague, επικρατώντας άνετα με 93-79 της Βαλένθια εκτός έδρας και διατηρήθηκε στη 2η θέση με 10 βαθμούς, πίσω από την Μπαρτσελόνα (12 β.).

Η «Βασίλισσα» συνήλθε μετά την ήττα της στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό (74-68) για τη 2η αγωνιστική της Euroleague και έκανε το 5/5 στην ACB. Πρωταγωνιστές για τη Ρεάλ ήταν οι Ντιμίτριεβιτς (12 π., 4 ασίστ), Φερνάντεζ (12 π., 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Ερτέλ και Γιαμπουζέλ (11 π.).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι από το ξεκίνημα, έφτασαν στο +7 (8-15), αλλά η Βαλένθια πέρασε μπροστά και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 23-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 36-36, με τη Ρεάλ να ανεβάζει ρυθμούς και να πηγαίνει στο ημίχρονο με τη διαφορά στους 3 πόντους (39-42). Η ομάδα του Λάσο ήταν κυρίαρχη και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να μειώνει στους 4 πόντους (60-64).

Ωστόσο, η τελευταία περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους Μαδριλένους, καθώς εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (73-93), παίρνοντας τη νίκη με 93-79.

Πλέον, η Ρεάλ στρέφει την προσοχή της στα ματς της Euroleague με τη Μονακό (13/10) και τον Παναθηναϊκό (15/10)

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-42, 60-64, 79-93.