Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 89-74

Οι Μαδριλένοι διέλυσαν την Μπασκόνια και πέτυχαν την 15η νίκη τους στην Ευρωλίγκα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης το παιχνίδι με την Μπασκόνια για την 21η αγωνιστική της Euroleague, με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να κυριαρχούν στο παρκέ και να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη. Οι Μαδριλένοι, παρότι παρατάχθηκαν χωρίς τους Ρούντι Φερνάντες και Βάλτερ Ταβάρες που βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό, έκαναν… πάρτι απέναντι στους Βάσκους και πέτυχαν την 15η νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Με αυτή τη νίκη βρίσκονται στη δεύτερη θέση, έχοντας ρεκόρ 15-3, ενώ από την άλλη η Μπασκόνια είναι στην 15η θέση, με ρεκόρ 7-12. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιαμπουσέλε, ο οποίος είχε 17 πόντους. Ο Γάλλος κατέβασε επίσης 8 ριμπάουντ. Με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν το ματς επίσης οι Αλμπάντε (15π.), Ράντολφ (13π.), Πουαριέ (11π.), Τόμπκινς (10π.) και Τέιλορ (10π.). Από τους ηττημένους 16 είχε ο Γουέιντ Μπόλντγουϊν.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 15-6, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (25-17). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και μάλιστα όσο περνούσε η ώρα η διαφορά όλο και αυξανόταν. Το +8 έγινε +17 (48-31), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνει με τη Ρεάλ μπροστά με 50-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ έφτασε στο +20 (59-39), με τους Βάσκους να μειώνουν στο 27’ σε 63-50. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, όμως, έτρεξαν ένα σερί 6-0 και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 19 (69-50), κάνοντας την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να διατηρεί τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και να φτάνει εύκολα στη νίκη με 89-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-35, 69-50, 89-74.