Ρεάλ – Ζενίτ 85-64

Η Ρεάλ διέλυσε με 85-64 τη Ζενίτ στη Μαδρίτη, έφτασε τις εννιά σερί νίκες στην Euroleague και συνεχίζει να οδηγεί απτόητη την κούρσα στη βαθμολογία.

Ασταμάτητη Ρεάλ, έστησε πάρτι κόντρα (και) στη Ζενίτ! Οι Ρώσοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα δεκάλεπτο, στη συνέχεια η «Βασίλισσα» πήρε μπρος και… χάθηκε, με το τελικό 85-64 να τα λέει όλα για το ματς. Ένατη σερί νίκη για την ομάδα του Λάσο που φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 20-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 14-7, αλλά παραμένουν εντός τετράδας.

Γιουλ και Γιαμπουσέλε πέτυχαν από 13 πόντους για τη Ρεάλ που είχε πολυφωνία στην επίθεση ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Τόμπκινς. Ο Πόιθρες έκανε μεγάλο ματς για τη Ζενίτ και σταμάτησε στους 21 πόντους έχοντας και 9 ριμπάουντ, με τον Λόιντ να ακολουθεί με 14 πόντους.

Ντέρμπι ήταν το ματς μόνο στο ξεκίνημα όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 23-23 στο φινάλε της πρώτης περιόδου παρά το καλό μπάσιμο της Ρεάλ στο παιχνίδι (11-6, 4′). Στα μέσα της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν στο 30-30 και κάπου εκεί άρχισαν οι γηπεδούχοι να πατούν γκάζι. Το ημίχρονο βρήκε τη Ρεάλ στο 45-36 και το νερό είχε ήδη μπει στο αυλάκι.

Oι ψηλοί της Ρεάλ έκαναν πάρτι κάτω από τα καλάθια, η διαφορά έφτασε στο +18 (69-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου και το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Ρεάλ πήρε διαφορές πάνω από τους 20 πόντους και έφτασε στη νίκη με το επιβλητικό 85-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64.

Ρεάλ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος, Κοζέρ 9 (3/4 τρίποντα), Ερτέλ 6 (0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρούντι 8 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Αμπάλδε 6 (5 ριμπάουντ), Αλοθέν, Πουαριέ 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ταβάρες 8 (4 ριμπάουντ), Γιουλ 13 (3/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμπκινς 12 (2).

Ζενίτ (Πασκουάλ): Κάρτερ (0/4 σουτ, 1 ασίστ), Λόιντ 14 (2), Καράσεφ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουλάγκιν 8 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπαρόν 6 (2/6 τρίποντα), Πούσκοφ, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ, Πόιθρες 21 (8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Μίκι 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ).