Μονακό – Φενέρμπαχτσε 92-78: Πάρτι της Μονακό με τη Φενέρ και φουλ για 8αδα

Η Μονακό νίκησε εύκολα τη Φενέρμπαχτσε με 92-78 με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο και «πατάει» πιο γερά στη «μάχη» για τα playoffs.

Η Μονακό νίκησε δια περιπάτου τη Φενέρμπαχτσε με 92-78 στο πριγκιπάτο, πραγματοποιώντας ονειρική εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο βάζοντας 36 πόντους, παρέμεινε στην 7η θέση, κάλυψε τη διαφορά της ήττας στο πρώτο παιχνίδι από τους Τούρκους και φουλάρει για playoffs.

Πλέον, η ομάδα του Πριγκιπάτου ανέβηκε στο 14-13 και έμεινε γερά στο «παιχνίδι» της οκτάδας, με τους Τούρκους να υποχωρούν στο 12-11.

Κορυφαίος για τους Μονεγάσκους ήταν ο Ντιαλό με 24 πόντους, με τον Μοτιεγιούνας να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 18π. και 9 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Τζόρτζεβιτς, ξεχώρισε ο Ντε Κολό, ο οποίος στην επανεμφάνισή του είχε 19 πόντους, με τον Γκούντουριτς να προσθέτει 18 πόντους.

Όσον αφορά το ματς, το ενδιαφέρον της αναμέτρησης κράτησε κάτι παραπάνω από 12 λεπτά, καθώς όταν ο Μπούκερ ισοφάριζε σε 28-28, ούτε ο πιο φανατικός οπαδός της Μονακό δεν περίμενε αυτό που θα ακολουθούσε, με τους Μονεγάσκους να τρέχουν ένα επιμέρους 23-2 (!), ξεφεύγοντας με 51-30, κλείνοντας το πρώτο μέρος με 55-33!

Μοτεγιούνας και Ντιαλό έτρεξαν ένα γρήγορο 6-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για το 61-33, με την Φενέρ να κινδύνευε, πλέον, με ιστορικό διασυρμό! Οι Τούρκοι προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά σε ανεκτά επίπεδα και όχι μόνο το κατάφεραν, αλλά έφτασαν μία ανάσα και σε κάτι που έμοιαζε… όνειρο απατηλό στο -28, δηλαδή στο να προστατεύσουν το +10 από το ματς της Κωνσταντινούπολης, όμως με το σκορ στο 90-77, ο Μπούκερ είχε 1/2 βολές, με τον Τζέιμς να διαμορφώνει το τελικό 92-78.

Tα δεκάλεπτα: 19-20, 55-33, 75-55, 92-78

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 2 (0/3 σουτ, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Βέστερμαν 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τόμας 14 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντιάλο 24 (7/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μότουμ 8 (2), Μοτιεγιούνας 18 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Ουαταρά 2, Άντζουσιτς, Χολ 6 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη).

Φενερμπαχτσέ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 6 (1/7 σουτ, 3/4 βολές), Άκπιναρ 8 (2), Σταρκς, Ντε Κολό 19 (3/7 τρίποντα), Πιερ 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαρτέλ 10, Γκούντουριτς 18 (5/7 τρίποντα), Φλόιντ, Μπούκερ 5 (5 ριμπάουντ), Πολονάρα 2 (0/5 τρίποντα).