Βίρτους Μπολόνια – Αλμπα Βερολίνου 85-76: Επιτέλους νίκη για τους Ιταλούς, 10η σερί ήττα για τους Γερμανούς!

Η Βίρτους επικράτησε με 85-76 της Αλμπα και πέτυχε την πρώτη της νίκη, μετά από τέσσερις σερί ήττες – 10ο συνεχόμενο ματς που φεύγουν με κατεβασμένο το κεφάλι οι Γερμανοί!

Με την Βίρτους Μπολόνια να εκμεταλλεύεται την έδρα της και να επικρατεί με 85-76 της Αλμπα Βερολίνου ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Euroleague. Οι Ιταλοί πέτυχαν την πρώτη τους νίκη μετά από τέσσερις σερί ήττες και ανέβηκαν στο 5-8, ενώ η Αλμπα έχασε για 10ο σερί παιχνίδι και έπεσε στο 3-10!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλοήταν ο Μαμ Τζαϊτέ με 13 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Γουίμς, Χάκετ, Μπακό και Τεόντοσιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από τους φιλοξενούμενους, που συνεχίζουν την απογοητευτική τους πορεία, διασώθηκε μόνο ο Σίκμα, που είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (7-8, 12-9. 14-13) και την Βίρτους να κλείνει την περίοδο στο +3 (18-15). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (23-22, 26-24), μέχρι η Βίρτους να βρει ρυθμό και να επιβάλλει το παιχνίδι της. Από το +2 βρέθηκε γρήγορα στο +8 (35-27), με την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να ανεβάζει τη διαφορά στους 11 (38-27) και να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 40-29.

Η κυριαρχία της Βίρτους συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (47-35), με τους Ιταλούς να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ και να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (63-52). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στους 6 (63-57), αλλά οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν. Παρέμειναν συγκεντρωμένοι και παίζοντας έξυπνα ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 11 (73-62), με τους Ιταλούς να φτάνουν με σχετική άνεση στο 82-73 και να πανηγυρίζουν την 5η νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:18-15, 40-29, 63-52, 85-76

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 4, Παγιόλα 2, Μπακό 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζαϊτέ 13 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντμπεργκ 2, Σενγκέλια 9 (1), Χάκετ 13 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μίκι 5 (2/8 σουτ), Γουίμς 16 (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Τεόντοσιτς 11 (3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 4 (2/8 σουτ), Πρόσιντα 5 (1), Σμιθ 14 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντέλοου 3 (1), Ολίντι 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουμάτζι 11 (5/5 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 4 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 16 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λάμερς 2, Μπλατ (0/8 σουτ), Ζούσμαν 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)