Μάβερικς – Μπακς 136-132

Σε μια ματσάρα που κρίθηκε στην παράταση, οι Μάβερικς του εκπληκτικού Ντόντσιτς νίκησαν με 136-132 τους Μπακς του διπλού Γιάννη που δεν ήταν όμως αρκετός για τα «Ελάφια».

Μεγάλο ματς στη «φούσκα» του Ορλάντο με τους Μάβερικς να παίρνουν μεγάλη νίκη με 136-132 κόντρα στους Μπακς. Στο 42-30 ανέβηκαν οι νικητές, στο 55-15 έπεσαν τα «Ελάφια».

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τους Μπακς να έχουν συνήθως ένα προβάδισμα το οποίο κάποιες φορές άγγιξε και το διψήφιο και στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, ουσιαστικά αυτοκτόνησαν. Αυτό γιατί η ομάδα του Ντάλας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 119-119 από το -7 που βρισκόταν στα τελευταία δευτερόλεπτα και με τον Γιάννη να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Στην παράταση οι Μάβερικς μπήκαν όπως τελείωσαν την κανονική περίοδο και με σερί 9-0 έφτασαν στο 128-119 με τους Μπακς να αντιδρούν, να μειώνουν μέχρι το καλάθι αλλά να μην μπορούν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Ο Ντόντσιτς ήταν εκπληκτικός καθώς σημείωσε triple-double με 36 πόντους, 14 ριμπάουντ και 19 ασίστ (ρεκόρ καριέρας) ενώ ο «Greek Freak», είχε 34 πόντους, με 13/26 σουτ, 13 ριμπάουντ, με μόλις μία ασίστ σε περίπου 33 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικός για τους Μπακς ήταν και ο Λόπεζ που είχε 34 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-32, 62-71, 93-91, 119-119, 136-132