Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Σαν Αντόνιο Σπερς 110-107

Με τον Κέβιντ Ντουράντ να παίρνει επ' ώμου τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και να τους οδηγεί στην ανατροπή, οι «πολεμιστές» επικράτησαν 110-107 των Σαν Αντόνιο Σπερς και έφθασαν τις 51 νίκες στην regular season.

Με τον Στεφ Κάρι να αποχωρεί στα πρώτα λεπτά, έχοντας αποκομίσει πιθανότατα διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο (θα χάσει σίγουρα το ματς της Παρασκευής με το Πόρτλαντ), ο Κέβιν Ντουράντ ηγήθηκε στο σκοράρισμα, πέτυχε 37 πόντους (έβαλε τους 15 από τους τελευταίους 19 της ομάδας του) και οδήγησε τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στη νίκη με 110-107 επί των Σαν Αντόνιο Σπερς. Διψήφιο αριθμό πόντων έφθασαν και οι ΜακΓκι (13), Τόμπσον (13), Γιανγκ (12) και Γκριν (11), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Λα Μάρκους Άλντριτζ (30), Μάρει (14) και Μπέρτανς (13).

Οι «πολεμιστές» έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι (28-21), στη δεύτερη όμως οι Σπερς φόρτσαραν και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με τέσσερις (50-46). Στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν τη διαφορά, αλλά να την αυξήσουν κιόλας, ανεβάζοντας την στο -θεωρητικά- «ασφαλές» +9 (87-78), δείχνοντας πως μπορούν να αποδράσουν από την Oracle Arena με τη νίκη.

Στα δύσκολα, όμως, ο Ντουράντ βγήκε μπροστά, έβαλε 15 από τους τελευταίους 19 πόντους της ομάδας του (έκανε 105-105 το 101-93), η οποία έφθασε στο 110-107 από τη γραμμή των βολών και αφού ο Φόρμπες αστόχησε στο τελευταίο σουτ, πανηγύρισε το 51ο ροζ φύλλο στη regular season.