Μπακς – Σέλτικς 135-102: Υπάρχει ζωή στον πλανήτη Μπακς

Βραδιά - ξέσπασμα από τους Μιλγουόκι Μπακς που ανάγκασαν τους Μπόστον Σέλτικς να πετάξουν λευκή πετσέτα στο ημίχρονο και τελικά να επικρατήσουν με 135-102

Ολοκληρωτική εμφάνιση από τους Μπακς και ξέσπασμα από την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που διέλυσαν με 135-102 τους Μπόστον Σέλτικς στο Μιλγουόκι.

Λίλαρντ και Πόρτις ήταν -επιτέλους- επιδραστικοί, με τον Αντετοκούνμπο να παίζει κάτι λιγότερο από 26 λεπτά και να βλέπει για πρώτη φορά μετά από καιρό κάποιους άλλους να… βγαίνουν μπροστά. Στο 26-12 ανέβηκαν οι Μπακς, στο 29-9 έπεσαν οι Σέλτικς.

Τη διαφορά για τους Μπακς έκανε ο Ντέιμιαν Λίλαρντ που επέστρεψε μετα την απουσία του στην προηγούμενη αναμέτρηση, με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, και ο Μπόμπι Πόρτις που έκλεισε το ματς με ένα εκπληκτικό 28/12 σε 21 λεπτά. Μάλιστα η διαφορά των 37 πόντων στο ημίχρονο (75-38) ήταν το τέταρτο μεγαλύτερο προβάδισμα στην ιστορία του οργανισμού.

Για τους Σέλτικς, ο Τζρου Χόλιντεϊ επέστρεψε στο Μιλγουόκι και είχε 2/9 σουτ, ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 7 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράουν στους 10, ο Ντέρικ Γουάιτ στους 2, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις στους 6.

Η στατιστική απεικόνιση του Γιάννη:

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μία πολύ… ήσυχη βραδιά δίνοντας χώρο στους υπόλοιπους (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 41-23, 75-38, 111-70, 135-102

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 24, Μπρουκ Λόπεζ 15 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπίσλι 16 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λίλαρντ 21 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόρτις 28 (6/12 δίποντα, 5/6 βολές, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Κόνατον 2, Τζάκσον (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέιν 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπότσαμπ, Λίβινγκστον 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο 6 (3/5 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 4 φάουλ σε 8:54), Γκριν 9 (2)

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Τζο Μαζούλα): Μπράουν 10 (5/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέιτουμ 7 (2/6 σουτ), Πορζίνγκις 6 (3/9 σουτ, 4 ασίστ), Γουάιτ 2 (1/4 σουτ), Χόλιντεϊ 6 (2/9 σουτ), Μπρισέτ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές), Χάουζερ 15 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ 21 (2/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κορνέτ, Μίχαϊλιουκ 9 (2/3 τρίποντα), Στίβενς 5 (1/6 σουτ), Μπάντον 4 (1/5 σουτ), Κέτα 4