Bundesliga: Πεντάρα της Μπάγερν – Νίκη με… άρωμα Champions League για την Λειψία

Αν και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, η Μπάγερν Μονάχου ανέβασε... στροφές σκορπώντας με 5-3 εντός έδρας την Άουσμπουργκ. Πετυχαίνοντας τρία τέρματα στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης η Λειψία πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο κόντρα στην Γλάντμπαχ, που την φέρνει στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.

Η Άουσμπουργκ έκανε το λάθος να προηγηθεί μέσα στη «Allianz Arena» και το πλήρωσε πολύ ακριβά.

Το σύνολο του Τζούλιαν Νάγκελσμαν λίγες ημέρες μετά την σπουδαία πρόκριση επί της Παρί, συνέτριψε με 5-3 εντός έδρας την Άουσμπουργκ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Bundelsiga, αυξάνοντας την διαφορά της στην κορυφή στο +3.

Η Άουγκσμπουργκ αιφνιδίασε την Μπάγερν και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′ με τον Μπερίσα. Οι Βαυαροί αντέδρασαν με τον πιο εμφατικό τρόπο. Ο Κανσέλο στο 15′ ισοφάρισε και ο Παβάρ έκανε την ανατροπή τρία λεπτά αργότερα. Ο Γάλλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 35′, με τον Σανέ στην εκπνοή του πρώτου μέρους να κάνει το 4-1.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα η Άουσμπουργκ μείωσε σε 4-2, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπερίσα, με τον Ντέβις να προσθέτει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Καρδόνα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ζόμερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ (83′ Μπλιντ), Κανσέλο, Μουσιάλα (78′ Γκράβενμπερχ), Κίμιχ, Ντέιβις (78′ Μαζραουΐ), Σανέ, Μανέ (72′ Τελ), Γκνάμπρι (71′ Μίλερ)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκεβιτς, Γκάμνι (46′ Ιάγκο), Μπάουερ, Γκοουβελέου, Πέντερσεν, Μάιερ (77′ Εμπουκού), Ένχελς (46′ Ρεχμπετσάι), Μπαουμγκτάρτλινγκερ, Ντεμίροβιτς (46′ Βάργκας), Μπέλχο (46′ Καρντόνα), Μπερίσα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Κολωνία – Μπόχουμ 0-2 (9′ Στέγκερ, 76′ Μάσοβιτς)

Λειψία – Γκλάντμπαχ 3-0 (58′ Βέρνερ, 71′ Φόρσμπεργκ, 80′ Γκβάρντιολ)

Μπάγερν – Άουγκσμπουργκ 5-3 (15′ Κανσέλο, 18′, 35′ Παβάρ, 45′ Σανέ, 74′ Ντέιβις / 2′, 60′ Μπερίσα, Καρδόνα 90+3′)

Χέρτα – Μάιντς 1-1 (18′ Ενγκανκάμ, 57′ Αζόρκ)

Άιντραχτ – Στουτγκάρδη 1-1 (55′ Ρόντε / 75′ Μβουμπά)

11/03 19:30 Σάλκε – Ντόρτμουντ

12/03 16:30 Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ

12/03 18:30 Βέρντερ – Λεβερκούζεν

12/03 20:30 Βόλφσμπουργκ – Ουνιόν