Ντόρτμουντ – Άιντραχτ 3-1: Τριάρα και άλμα τετράδα για τους Βεστφαλούς

Η Ντόρτμουντ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Άιντραχτ (3-1) και πήρε μία σημαντική νίκη, με την οποία ανέβηκε ξανά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας

Την τρίτη της νίκη στη σειρά πέτυχε η Ντόρτμουντ στο γερμανικό πρωτάθλημα, με τους Βεστφαλούς να επικρατούν με 3-1 της Άιντραχτ στην 26η αγωνιστική της Bundesliga και να ανεβαίνουν ξανά στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στην 6η θέση με 40 βαθμούς η ομάδα της Φρανκφούρτης η οποία κυνηγά ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο».

Η Άιντραχτ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτο με τον Γκέτσε αλλά οι κίτρινοι μπόρεσαν έστω και σιγά-σιγά να αντιδράσουν. Αρχικά στο 33ο λεπτό ο Αντεγιέμι έκανε το 1-1 και στο 81ο πήρε το προβάδισμα με τον Χούμελς. Το τελικό 3-1 το έκανε ο Τσαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.