Ο Παυλίδης «υπέγραψε» την ανατροπή της Αλκμαάρ επί της Βάλβαϊκ (3-2,vid)

Ακόμα ένα γκολ για τον Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος «υπέγραψε» την ανατροπή της Άλκμααρ επί της Βάλβαϊκ (3-2) και έφτασε τα 30 γκολ τη φετινή περίοδο.

Παρότι βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 2-0 μέσα στην έδρα της, η Αλκμάαρ αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και με εντυπωσιακή ανατροπή επικράτησε με 3-2 της εκ των ουραγών, Βααλβάικ. Ο Βαγγέλης Παυλίδης έκανε σε ένα ακόμη ματς αυτό που ξέρει καλύτερα, να σκοράρει δηλαδή, και να ολοκληρώνει στο 77′ το come back της ομάδας του.

Ο Έλληνας διεθνής σέντερ φορ έφτασε τα 26 γκολ στην Eredivisie, οδηγώντας την κούρσα στον πίνακα των σκόρερ.

Με δύο γκολ του Ντε Γιονγκ και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να είναι 3-0, η Αϊντχόφεν διέλυσε με 6-0 την ουραγό Φίτεσε και σε περίπτωση ήττας της Φέγενορντ στην αυριανή εκτός έδρας αναμέτρηση με την Φορτούνα Σιτάρντ, τότε η PSV θα στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ολλανδίας, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της περιόδου.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής και η βαθμολογία στην ολλανδική Eredivisie έχουν ως εξής:

Εξέλσιορ-Φόλενταμ 4-0

Αϊντχόφεν-Φίτεσε 6-0

Άλκμααρ-Βααλβάικ 3-2