Μακτόμινεϊ σαν να λέμε… Σόλσκιερ

Το γκολ του ο Μακτόμινεϊ στις καθυστερήσεις του αγώνα της Μάντστεστερ Γιουνάιτεντ με την Ομόνοια χάρισε την νίκη στους «κόκκινους διαβόλους» και παράλληλα θύμισε εποχές τελικού του 1999.

Ήταν ένας Νορβηγός τότε το 1999, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, στον τελικό του Champions League απέναντι στην Μπάγερν στο Καμπ Νου που πέρασε ως αλλαγή και σκόραρε για τους «κόκκινους διαβόλους» στις καθυστερήσεις του αγώνα βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα σε μια μυθική ανατροπή και χαρίζοντας το τρόπαιο στην ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκισον.

Τώρα 23 χρόνια μετά γίνεται  ο Σκοτ Μακτόμινεϊ ο πρώτος παίκτης της Γιουνάιτεντ μετά τον Σόλσκιερ, ο οποίος περνάει ως αλλαγή στον αγώνα και σκοράρει μετά το 90ο λεπτό.

Ο Σκωτσέζος χαφ με το τέρμα που σημείωσε στις καθυστερήσεις απέναντι στην Ομόνοια στο Γιουρόπα Λιγκ «λύτρωσε» την αγγλική ομάδα και χάρισε στην ομάδα του μια υπερπολύτιμη νίκη με σκορ 1-0.