Ανοιχτοί λογαριασμοί για Μπενφίκα και Ρέιντζερς (2-2) – «Καθάρισαν» Μαρσέιγ (4-0) και Μίλαν (4-2)

Μπενφίκα και Ρέιντζερς έμειναν στο 2-2 με την πρόκριση να κρίνεται πλέον στην ρεβάνς της Γκλασκώβης - Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση Μαρσέιγ και Μίλαν έπειτα από τις νίκες του κόντρα σε Βιγιαρεάλ 4-0 και Σλάβια Πράγας 4-2.

Έπειτα από ένα ματς με τέσσερα γκολ, αρκετή ένταση και συγκινήσεις Μπενφίκα και Ρέιντζερς έμειναν στο 2-2 με την πρόκριση πλέον να κρίνεται στην ρεβάνς της Γκλασκώβης.

Η Μίλαν έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση από το πρώτο κιόλας ματς επικρατώντας με 4-2 επί της Σλάβια Πράγας στο «Μεάτσα».

Ο Ολιβιέ Ζιρού έδωσε το προβάδισμα στους «ροσονέρι» στο 34′ με τον Ντουντέτα δύο λεπτά αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Ρέιντερς στο 45′ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους και στις καθυστερήσεις του ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ έγραψε το 3-1.

Παρόλα αυτά οι Τσέχοι δεν το έβαλαν κάτω μειώνοντας σε 3-2 με τον Σχρανζ στο 64′. Τελικά ο Λεάο στο 85′ έγραψε το τελικό 4-2 δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στη Μίλαν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» του Europa League έχουν ως εξής:

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)-Αταλάντα (Ιταλία) 1-1