Ρέιντζερς – Χαρτς 2-0: Οι «τζερς» Κυπελλούχοι Σκωτίας

Η Ρέιντζερς επικράτησε με σκορ 2-0 της Χαρτς στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας στην παράταση και κατέκτησε το τρόπαιο

Έχασε το πρωτάθλημα μετά από τρομερή «μάχη» με τη Σέλτικ, έχασε το Europa League από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στα πέναλτι, αλλά δεν ολοκλήρωσε τη χρονιά δίχως να κατακτήσει κάποιο τρόπαιο.

Η Ρέιντζερς επικράτησε με σκορ 2-0 της Χαρτς στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας και κατέκτησε το τρόπαιο. Στην παράταση κρίθηκε το ματς, με την ομάδα του Τζιοβάνι Φαν Μπρονκχορστ να πετυχαίνει δύο γκολ στα πρώτα τρία λεπτά του έξτρα ημιώρου και να κάνει δικό της τελικά την κούπα.

Τζακ στο 94′ και Ράιτ στο 97′ οι σκόρερ, με τη Ρέιντζερς να φτάνει στο 34ο Κύπελλο Σκωτίας της ιστορίας της και στο πρώτο έπειτα από το 2009.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΛάφλιν (120′ ΜακΓκρέγκορ), Τάβερνιερ, Γκόλντσον, Μπαλογκούν, Ουγκελούμπα, Ντέιβις (81′ Καμάρα), Λάντστραμ, Άρφιλντ (81′ Τζακ), Τραορέ (63′ Ράιτ), Αρίμπο (107′ Σακάλα), Κεντ

ΧΑΡΤΣ: Γκόρντον, Σούταρ, Χάλκετ, Κίνγκσλεϊ, Άτκινσον, Χάρινγκ, Ντέβλιν (106′ ΜακΈνεφ), Κόκρεϊν (100′ Μακέι-Στίβεν), Μπόις (76′ Χάλιντεϊ), Σιμς, ΜακΚέι (82′ Γκίνελι)