«Έπιασε» την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση η Ατλέτικο Μαδρίτης

Μία νίκη «χρυσάφι» όσον αφορά στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, 2-0, πήρε η Ατλέτικο απέναντι στη Βαλένθια στη Μαδρίτη, για την 22η αγωνιστική της LaLiga

Μία νίκη «χρυσάφι» όσον αφορά στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, 2-0, πήρε η Ατλέτικο απέναντι στη Βαλένθια στη Μαδρίτη, για την 22η αγωνιστική της LaLiga, χάρη στην οποία ανέβηκε δύο θέσεις πιάνοντας στην 3η την Μπαρτσελόνα, με 44 βαθμούς.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν κυρίαρχοι, αλλά βρήκαν το πρώτο γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ μέρος με σκόρερ τον Σαμουέλ Λίνο. Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε βρήκαν αντίσταση στο β΄ μέρος, αφού οι «νυχτερίδες» ανέβασαν απόδοση, αλλά ο Ντεπάι στο 57′ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Η Βαλένθια έμεινε στους 32 βαθμούς.