Μπαρτσελόνα – Γρανάδα 3-3: Επική ματσάρα και κάζο

Σε ένα ματς με φοβερό σασπένς και ανατροπές Μπαρτσελόνα και Γρανάδα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 3-3, με τους Καταλανούς να την... πατάνε ξανά στην έδρα τους μετά τη Βιγιαρεάλ (3-5)

Απέναντι στην προτελευταία του βαθμολογικού πίνακα, Γρανάδα, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, αν και γηπεδούχος, και συμβιβάστηκε στην ισοπαλία, 3-3, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με το προβάδισμα ν’ αλλάζει… χέρια τρεις φορές.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με γολ του Γιαμάλ από σέντρα του Κανσέλο. Όμως, στο 43΄ ο Σάντσες πλάσαρε εν κινήσει μετά από συρτή σέντρα του Πελίστρι, για την ισοφάριση. Στο 60΄ ο Πελίστρι έδωσε προβάδισμα ξανα΄στη Γρανάδα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα.

Στο 66’, η Γρανάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με κεφαλιά του Μικέλ και στο 81΄ ο Γιαμάλ πέτυχε την ισοφάριση. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ουζούνι παραλίγο να «γράψει» το 3-4, με τον Τερ Στέγκεν να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, ενώ ο Γκουιού δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην Μπαρτσελόνα στο 90’+2’, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά από πολύ πλεονεκτική θέση.