Οσασούνα – Βαλένθια 0-1: «Διπλό» Ευρώπης για τις «νυχτερίδες»

Ένα πολύ σημαντικό βήμα για την έξοδό της στην Ευρώπη έκανε η Βαλένθια που επιβλήθηκε με 1-0 της Οσασούνα στην Παμπλόνα.

«Ζωντανή» στη μάχη ενός ευρωπαϊκού «εισιτηρίου» για τη σεζόν 2024-2025 έμεινε η Βαλένθια, μετά την αποψινή της νίκη στην Παμπλόνα με 1-0 επί της Οσασούνα, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η «αυλαία» της 31ης αγωνιστικής της LaLiga.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Πορτογάλος μέσος, Αντρέ Αλμέιδα στο 18ο λεπτό από ασίστ του 21χρονου επιθετικού, Ντιέγκο Λόπεθ.

Στις καθυστερήσεις του ματς οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπούντιμρ απέκρουσε ο Μαμαρντασβίλι.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ερέρα, Κρουθ (58’Μοχίκα), Νταβίντ Γκαρσία, Αρέσο, Εράνδο, Μόι Γκόμεθ, Ρουμπέν Γκαρθία (75’Πένια), Μονκαγιόλα (75’Ραούλ Γκαρθία), Μουνιόθ, Αρνάιθ (75’Ιμπάνιεθ), Μπούντιμιρ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Μοσκέρα, Βάθκεθ, Οζκατσάρ, Πεπέλου, Αλμέιδα (75’Μαρίν), Πέρεθ (78’Φεντερίκο), Γκέρα (87’Κορέια), Λόπεθ (87’Αμαλάχ), Δούρο (75’Γκιγιαμόν).