Με… ζόρι το πρώτο τρίποντο για τη Μονακό

Έπειτα από ένα αρκετά χορταστικό ματς η Μονακό κατάφερε να φύγει με τη νίκη (2-1) από την έδρα του Στρασβούργου, ξεκινώντας ιδανικά στη νέα σεζόν.

Το πρώτο τρίποντο της χρονιάς πρόσθεσε στο… σακούλι της η Μονακό, η οποία επικράτησε με 2-1 στην έδρα του Στρασβούργου έπειτα από ένα χορταστικό ματς.

Στο πρώτο μέρος η Μονακό ήταν ανώτερη, απειλώντας συνεχώς την εστία των γηπεδούχων χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Οι Μονεγάσκοι τελικά βρήκαν το γκολ, όταν ο Ντιατά στο 43’ με βολέ άνοιξε το σκορ, στέλνοντας τη Μονακό στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Η Μονακό βρήκε γκολ και στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ντιόπ να κάνει το 2-0 από κοντά στο 53′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το Στρασβούργο βρήκε το γκολ και μείωσε σε 2-1 στο 65’ με ωραίο δυνατό σουτ του Ντιαλό.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τη Μονακό να βλέπει τον Ντιαλό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, έπειτα από τη χρήση VAR.