Λιλ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1: Σοκ στις καθυστερήσεις για τους «Παριζιάνους»

Η Παρί κρατούσε το διπλό στα «χέρια» της, όμως ο Ντέιβιντ είχε διαφορετική άποψη και στο 94' διαμόρφωση το τελικό 1-1.

Η Παρί δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Λιλ , αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με buzzer beater  γκολ στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήθελε να εκμεταλλευτεί τις απώλειες των Νις και Μονακό για να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία της Ligue 1, όμως ο Ντέιβιντ της Λιλ ισοφάρισε το πέναλτι του Εμπαπέ στις καθυστερήσεις και της στέρησε το τρίποντο, που θα την έφερνε στο +7 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Λιλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας ευκαιρίες με τον Ζεγκρόβα στο πρώτο τέταρτο, όμως στη συνέχεια η Παρί ισορρόπησε και πήρε τα «ηνία» του ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί κέρδισε πέναλτι στο 66′ το οποίο εκτέλεσε ο Εμπαπέ για να ανοίξει το σκορ στο 66ο λεπτό, βάζοντας το 16ο του γκολ σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το καλό για το τέλος και με τον Ντέιβιντ να ισοφαρίζει εξ’ επαφής στο 90+3′, πήραν το βαθμό της ισοπαλίας και ανέβηκαν στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

Οι Παριζιάνοι πήγαν στους 37 και στο +5 από την δεύτερη Νις.