Κολόμπους Κρου – LA FC 2-1: Σήκωσε το τρίτο πρωτάθλημα στην ιστορία της

Η Κολόμπους Κρου επικράτησε με 2-1 της LA FC για τον τελικό του MLS, κατακτώντας το τρίτο πρωτάθλημα στην ιστορία της.

Σε ένα τελικό γεμάτο εναλλαγές συναισθημάτων, η Κολόμπους Κρου ξεπέρασε το τελευταίο εμπόδιο που είχε στο ταξίδι της για τα playoffs του MLS, κερδίζοντας με 2-1 το LA FC.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 33′ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούτσο Ερνάντεζ. Το 2-0 έκανε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γεμπόα πλασάροντας ιδανικά τον Κίπο, βάζοντας «φωτιά» στις εξέδρες του γηπέδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λος Άντζελες πίεζε και εν τέλει αυτή η πίεση επέφερε καρπούς. Στο 74′ ο Μπουναγκά μείωσε σε 2-1, με τους φιλοξενούμενους να χρειάζονται ακόμη ένα γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφεραν να το βρουν με αποτέλεσμα η ομάδα από το Οχάιο να πανηγυρίσει το τρίτο πρωτάθλημα στην ιστορία της.