Μόντσα – Ουντινέζε 1-2: Πρώτη νίκη με ανατροπή για τους «Φριουλάνι»

Η Ουντινέζε πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας της Μόντσα με 2-1. Χωρίς βαθμό ακόμα οι νεοφώτιστοι.

Μόντσα και Ουντινέζε αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A στην έδρα της νεοφώτιστης ομάδας. Οι γηπεδούχοι παρά το καλό τους ξεκίνημα και το γεγονός ότι προηγήθηκαν στο σκορ, δεν κατάφεραν να πάρουν τελικά κάτι θετικό από την αναμέτρηση, και έμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς ακόμα να έχουν βαθμό.

Στο 32′ ο Κολπάνι έβαλε μπροστά στο σκορ την Μόντσα με σουτ μέσα από την περιοχή γράφοντας το 1-0. Η χαρά ωστόσο δεν κράτησε για πολύ καθώς 4 λεπτά αργότερα, ο Μπέτο με πλασέ προ κενής εστίας έκανε το 1-1.

Στο 2ο ημίχρονο η Ουντινέζε ήταν εκείνη που κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης με τον Ουντότζι, ο οποίος πέφτοντας έκανε το σουτ και σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 1-2.