Αταλάντα – Σαμπντόρια 2-0: Νίκη τετράδας για την ομάδα του Μπέργκαμο

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Αταλάντα επικράτησε με 2-0 της Σαμπντόρια κι έπιασε τετράδα.

Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε 2-0 την παραπαίουσα και εκ των φαβορί για υποβιβασμό Σαμπντόρια, «σκαρφαλώνοντας» στην τρίτη θέση της Serie A.

Οι «Μπεργκαμάσκι» ισοβαθμούν με τη Μίλαν κι έχουν πίσω τους στο -1 τις δύο ομάδες της πρωτεύουσας, αλλά κι ένα παιχνίδι περισσότερο από Λάτσιο και Ρόμα.

Τα γκολ της ομάδας του Γκασπερίνι σημείωσαν δύο παίκτες που τον τελευταίο καιρό βρίσκουν συχνά δίχτυα για τους «Νερτζούρι», με τον Γιοάχιμ Μέλε να ανοίγει το σκορ στο 42ο λεπτό και τον Αντεμόλε Λούκμαν να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 58′.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τολόι, Ντζιμσίτι, Χάτεμπουρ, Μέλε (68’ Ρουτζέρι), Σκαλβίνι (87’ Ντεμιράλ), Κοουπμάινερς, Ντε Ρόουν, Λούκμαν (82’ Μουριέλ), Μπογκά (68’ Πάσαλιτς), Χέιλουντ (68’ Σαπάτα)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Αμιόνε, Λέρις, Μούρου, Νάουτινκ (81’ Βιέιρα Ναν), Οτζέλο, Γουίνκς, Ρινκόν (62’ Παολέτι), Ντζούριτσιτς (59’ Τζανόλι), Γκαμπιαντίνι (81’ Μαλαγκρίντα), Λάμερς (81’ Κουαλιαρέλα).