Θρίαμβος της Νάπολι επί της Γιουβέντους και στο -3 από την εξάδα (2-1)

Η Νάπολι συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και πήρε μία σημαντική νίκη επί της Γιουβέντους (2-1), πλησιάζοντας κι άλλο τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο

Οριστικά εκτός της μάχης του τίτλου βγήκε η Γιουβέντους, η οποία ηττήθηκε με 2-1 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» από την Νάπολι για την 27η αγωνιστική της Serie A κι έμεινε στο -12 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Ο Κβαρατσκέλια άνοιξε το σκορ με δυνατό μονοκόμμματο σουτ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους πίεσε και βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 81′.  Όμως οι «παρτενοπέι» πήραν τη νίκη στο 88′. Ο Όσιμεν εκτέλεσε πέναλτι, ο «σπεσιαλίστας» Τσέζνι απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Ρασπαντόρι πήρε το ριμπάουντ και χάρισε στην ομάδα του τους 3 βαθμούς.

Στις καθυστερήσεις οι μπιανκονέρι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Λοκατέλι έκανε την προβολή και αστόχησε σε κενή εστία.

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι (65’ ‘Εστιγκαρντ), Ζεσούς, Ολιβέρα, Ανγκισά, Λομπότκα, Τραορέ (65’ Ζιελίνσκι), Πολιτάνο (65’ Ρασπαντόρι), Κβαρατσκέλια (90+3′ Λίντστρεμ), Οσιμέν

Γιουβέντους: Σέζνι, Ρουγκάνι, Μπρέμερ, Σάντρο, Καμπιάσο (66’ Γουέα), Αλκαράθ (90’ Ντανίλο), Λοκατέλι, Μιρέτι ( 76′ Νόνγκε – 90′ Μίλικ), Ίλινγκ (76′ Γιλντίζ), Βλάχοβιτς, Κιέζα

Η Νάπολι παραμένει χαμηλά (7η στο -8 από την τετράδα) και θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος για να προλάβει την έξοδο στην  Ευρώπη.