Άρης – ΠΑΟΚ 0-2: Πρωταθλητής Ελλάδας στην Κ-17 Superleague o Δικέφαλος

Με ένα τέρμα του Γκιτέρσου και ένα από τον Γκούμα η Κ17 του ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης του Άρη στην παράταση και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία Κ17 της Superleague. Τέταρτος τίτλος για τον Δικέφαλο σε εφηβικό επίπεδο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, με τον Δικέφαλο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας καταγράψει δύο τελικές προσπάθειες στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης.

Αρχικά στο 13’ οι ασπρόμαυροι έφτασαν, κοντά στο γκολ ωστόσο η κεφαλιά του Γεωργιάδη έπειτα από κόρνερ του Γκούμα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Άρη.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά με την εκτέλεση φάουλ του Γκούμα, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή να περνά λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καρακασίδη.

Το σκηνικό στη συνέχεια δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να έχει την υπεροχή και να πιέζει τον Άρη, ώστε να βρει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα.

Πρώτη τελική για τον Άρη, καταγράφηκε στο 33’, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Αλμύρας, πέρασε έξω, ενώ δέκα λεπτά αργότερα η εκτέλεση φάουλ του Σταυρόπουλου πέρασε πάνω από το δοκάρι, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτο μέρους.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον ΠΑΟΚ, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 53΄ο Τζίμας απείλησε με κεφαλιά, η οποία κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Ο Δικέφαλος απείλησε ξανά στο 71΄ με τον Κώττα να σουτάρει άουτ, ενώ τέσσσερα λεπτά αργότερα ο Αδάμ δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά.

Ότι δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ να κάνει στην κανονική διάρκεια, το έκανε στην ημιώρη παράταση. Ο Γκιτέρσος άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό της παράτασης, με τον Γκούμα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης να γράφει το 2-0 σε κενή εστία και να «σφραγίζει» τον τίτλο για τον Δικέφαλο.

ΆΡΗΣ: Καρακασίδης, Σεβαστίδης, Κράνιας (72′ Τολά), Τσομπανίδης, Τανούλης, Καρυπίδης (72′ Καλτσά), Μακρής, Αλμύρας, Αμπεριάδης (88′ Δήμου), Τσαλίκογλου, Σταυρόπουλος (90+8′ Κοντονικολάου).

ΠΑΟΚ: Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Φίλων, Πασαχίδης, Σνάουτσερ, Αδάμ (87′ Βασιλειάδης), Κωττάς, Γκιτέρσος (120′ Καστίδης), Γκούμας, Τζίμας (111′ Πολιτάκης).