«Παρών» στον τελικό για 4ο σερί μετάλλιο ο Βαζαίος

Μια θέση στο βάθρο θα διεκδικήσει ο Ανδρέας Βαζαίος.

Παρών σε ακόμη έναν τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος σε 25άρα πισίνα θα είναι ο Ανδρέας Βαζαίος. Ο δις πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ. μικτή ατομική κατετάγη τέταρτος στους ημιτελικούς του αγωνίσματος, στο Οτοπένι της Ρουμανίας, με χρόνο 1:53.68 και στον αυριανό (8/12, 18:00) τελικό θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο για τέταρτη διαδοχική διοργάνωση (ήταν δεύτερος το 2017 και πρώτος το 2019 και το 2021).

Ο Απόστολος Παπαστάμος ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στα 200μ. μικτή ατομική, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση με 1:57.72, λίγο πιο αργά από το ατομικό ρεκόρ (1:57.33) που πέτυχε στον πρωινό προκριματικό. Ο Χανιώτης πρωταθλητής επικεντρώνεται πλέον στο καλό του αγώνισμα, τα 400μ. μικτή, που θα γίνουν την Κυριακή (10/12).

Μακράν ταχύτερος και στους ημιτελικούς ήταν ο Βρετανός Ντάνκαν Σκοτ, που τερμάτισε σε 1:51.90 και μοιάζει απίθανο να χάσει αύριο το χρυσό μετάλλιο, ακολούθησαν ο Ιταλός Αλμπέρτο Ρατσέτι με 1:53.31 και ο Λιθουανός Ντάνας Ράπσις με 1:53.53, ενώ την οκτάδα συμπλήρωσαν ο Βρετανός Τζο Λίτσφιλντ (1:54.09), ο Φινλανδός Ρόνι Μπράνκαρ (1:55.22), ο Ούγγρος Μπάλαζ Χόλο (1:55.60) και ο Ουκρανός Βαντίμ Ναουμένκο (1:56.12). Να σημειωθεί ότι ο Ιταλός σταρ Τόμας Τσέκον, ο οποίος είχε τερματίσει τρίτος στην πρώτη ημιτελική σειρά, ακυρώθηκε.