Στα ρεπεσάζ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ο Μπλιάτζε

Στα ρεπεσάζ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Πάλης Παίδων που διεξάγεται στη Βουλγαρία θα συνεχίσει ο Γκίβι Μπλιάτζε.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία των 92κ. και στο γύρο των «16» νίκησε με 14-3 τον Αζέρο Αγκάεφ. Στα προημιτελικά ηττήθηκε από τον Καρίμοφ, αλλά ο Ρώσος έφτασε με χαρακτηριστική άνεση έως τον τελικό και έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία στον Μπλιάτζε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Καρίμοφ στην πορεία του έως τον τελικό έχασε μόλις ένα σημείο κι αυτό από τον Μπλιάτζε.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αύριο θα αντιμετωπίσει τον Χαντάρι (Β. Μακεδονία) και αν νικήσει θα αγωνιστεί απέναντι στον Τάζι (Καζακστάν) για το χάλκινο μετάλλιο