ΑΕΚ- Δράμα 30-23: Έβγαλε την υποχρέωση

Η ΑΕΚ επικράτησε με 30-23 της Δράμας και στρέφει την προσοχή της στο ματς με την Κρίενς για το EHF European League.

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ που επικράτησε με 30-23 της Δράμας για την 5η αγωνιστική της Handball Premier στο κλειστό του Βύρωνα και στρέφει την προσοχή της στο ματς με την Κρίενς για το EHF European League.

Δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την Ένωση που γρήγορα απέκτησε καλή διαφορά στο σκορ (5-1) στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Δράμας έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ (7-8), με την ομάδα της ΑΕΚ να αντιδρά άμεσα και να παίρνει ξανά τα ηνία του παιχνιδιού (12-10), καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 τερμάτων (18-13).

Χωρίς άγχος ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ, έχοντας ως στόχο να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι και να εκμεταλλευτεί την διαφορά στο σκορ που είχε από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Δράμας δεν κατάφερε να απειλήσει όπως έκανε στο πρώτο μέρος και η Ένωση χωρίς κάποιο πρόβλημα πήρε τη νίκη με σκορ 30-23.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 6-7, 10-10, 16-11, 18-13 (ημχ), 20-15, 21-17, 23-19, 25-21, 28-22, 30-23

AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 7, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης 5.

Δράμα (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης, Πολύδωρος 1, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης 1, Βασιλείου, Ηλιάδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 4.