Θριαμβευτής στο Μαϊάμι ο Φερστάπεν

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο νικητής του Grand Prix του Μαϊάμι, με την τακτική της Red Bull να δικαιώνεται απόλυτα, ενώ ο Ολλανδός κατέκτησε και τον ταχύτερο γύρο. Πέρεζ και Αλόνσο συμπλήρωσαν το βάθρο.

Ακόμα μία νίκη πανηγύρισε ο Μαξ Φερστάπεν που ήταν ο μεγάλο νικητής του Gran Pix του Μαϊάμι, με τον Ολλανδό να πραγματοποιεί έναν εξαιρετικό αγώνα και να δικαιώνει τη στρατηγική της Red Bull να ξεκινήσει με τη σκληρή γόμα ελαστικών.

Ο πρωταθλητής αύξησε τη διαφορά του στην κατάταξη των οδηγών από τον δεύτερο Πέρεζ στους 14 βαθμούς, αφού εκτός από τους βαθμούς της νίκης πήρε και τον έξτρα βαθμό του ταχύτερου γύρου. Ο Πέρεζ ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Φερνάντο Αλόνσο.

Επόμενος αγώνας είναι το GP Επίλια-Ρομάνια, στην πίστα της Ίμολα, σε δύο εβδομάδες, το 3ήμερο 19-21 Μαΐου.