Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 22-5: Mε… φόρα από την Ευρώπη

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της Μπρέσια, ο Ολυμπιακός διέλυσε με 22-5 τον ΠΑΟΚ στο Παπαστράτειο.

Με… φόρα από την Ευρώπη και το σπουδαίο «διπλό» (12-13) επί της Μπρέσια στην Ιταλία (3η αγωνιστική προημιτελικών ομίλων Champions League), η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού επέστρεψε νικηφόρα στο πρωτάθλημα.

Το Σάββατο (6/4) το μεσημέρι, οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν εύκολα με 22-5 του ΠΑΟΚ στο Παπαστράτειο, για την 6η αγωνιστική της δεύτερης φάσης της Α1, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και σκοράροντας με πλουραλισμό στην επίθεση (πέντε γκολ ο Φουντούλης, από τέσσερα οι Αλαφραγκής, Παπαναστασίου).

Κόντρα στους «ασπρόμαυρους», ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα, από το ξεκίνημα, αφού προηγήθηκε με 8-0, 17-2, 19-3 και 22-4, φτάνοντας με άνεση στην τελική επικράτηση στον Πειραιά, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και «έκλεισε» με 6-0 προβάδισμα την πρώτη περίοδο, με γκολ του Αλαφραγκή στον παίκτη παραπάνω (1:34). Στο 6:07 του δεύτερου οκτάλεπτου, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξέφυγαν με +8 (8-0), με τέρμα του Δήμου στην κόντρα, με τον Αλαφραγκή να «χτυπάει» για τρίτη φορά, για το 10-2, στο 3:33.

Με εξαιρετικό γκολ του Μπούσλιε (3:33), ο Θρύλος προηγήθηκε με +9 (11-2), ενώ ένα λεπτό μετά, ο Παπαναστασίου δήλωσε «παρών» στην κόντρα, δίνοντας «αέρα» +10 (12-2). Νέο γκολ από τον Παπαναστασίου (0:05) και 13-2 οι «ερυθρόλευκοι», σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την εξαιρετική του άμυνα και στην τρίτη περίοδο, την οποία ολοκλήρωσε με +15 (17-2) προβάδισμα, μετά από γκολ του Γκίλλα στην κόντρα (0:58). Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η διαφορά του Θρύλου έφτασε στο +18 (22-4), με γκολ του Δήμου (3:34), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει, για το τελικό 22-5 στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 6-0, 7-2, 5-0, 5-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Βάμος (π/π, 6:48), 2-0 Φουντούλης (πέναλτι, 6:03), 3-0 Φουντούλης (φουνταριστό, 4:31), 4-0 Μπούσλιε (π/π, 3:33), 5-0 Γκίλλας (περιφέρεια, 2:32), 6-0 Αλαφραγκής (π/π, 1:34)

2ο οκτάλεπτο: 7-0 Αλαφραγκής (κόντρα, 7:00), 8-0 Δήμου (κόντρα, 6:07), 8-1 Καπράγκος (π/π, 4:58), 9-1 Φουντούλης (πέναλτι, 4:43), 9-2 Π. Προσινικλής (φουνταριστό, 4:00), 10-2 Αλαφραγκής (φουνταριστό, 3:33), 11-2 Μπούσλιε (κόντρα, 2:50), 12-2 Παπαναστασίου (κόντρα, 2:15), 13-2 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 0:05)

3ο οκτάλεπτο: 14-2 Γκίλλας (κόντρα, 6:34), 15-2 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:47), 16-2 Βάμος (περιφέρεια, 1:41), 17-2 Γκίλλας (κόντρα, 0:58)

4ο οκτάλεπτο: 17-3 Κεχαλάρης (κόντρα, 6:50), 18-3 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 6:28), 19-3 Παπαναστασίου (πέναλτι, 5:50), 19-4 Τσολακούδης (περιφέρεια, 5:27), 20-4 Δήμου (περιφέρεια, 5:07), 21-4 Φουντούλης (φουνταριστό, 4:20), 22-4 Δήμου (κόντρα, 3:34), 22-5 Καρατζάς (φουνταριστό, 3:03)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Βάμος 2, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Αλαφραγκής 4, Δήμου 3, Παπαναστασίου 4, Δαμίγος, Γκίλλας 3, Χαλυβόπουλος

ΠΑΟΚ (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης, Ν. Προσινικλής, Καπράγκος 1, Ι. Κεχαλάρης 1, Τσολακούδης 1, Ξυλάς, Β. Κεχαλάρης, Π. Προσινικλής 1, Κούπμαν, Κουγιουνής, Σιορδίλης, Σαλέχ, Καρατζάς 1