Πρόκριση στον δεύτερο γύρο για Στέφανο και Πέτρο Τσιτσιπά (vid)

Τα αδέρφια Τσιτσιπά νίκησαν με 2-1 σετ τους Γκολούμπεφ και Σονένγκο και πέρασαν στον δεύτερο γύρο του Μόντε Κάρλο Masters.

Την πρόκρισή τους στον δεύτερο γύρο του Μόντε Κάρλο Masters προκρίθηκαν οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς.

Τα δύο αδέρφια επικράτησαν με 2-1 των Αντρέι Γκολούμπεφ και Λορέντσο Σονένγκο (6-7 [4], 6-4, 10-2) και πέρασαν στην επόμενη φάση του χωμάτινου Masters για δεύτερη σερί χρονιά. Αυτός ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας που παίζουν μαζί οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς μετά από 9 μήνες, παρόλα αυτά συνδυάστηκαν άψογα και έφτασαν στη νίκη.

Οι Γκολούμπεφ και Σονένγκο πήραν το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ με 7-4. Στο δεύτερο, όμως, τα αδέρφια Τσιτσιπά μπήκαν καλύτερα, έκαναν γρήγορα μπρέικ και προηγήθηκαν με 2-0. Στη συνέχεια κράτησαν τα σερβίς τους και με 6-4 ισοφάρισαν σε 1-1 το ματς. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο super tie break, με τον Στέφανο και τον Πέτρο να κυριαρχούν και με 10-2 να παίρνουν τη νίκη – πρόκριση στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Κροάτες Νίκολα Μέτκιτς και Μάτε Πάβιτς, No.2 στο ταμπλό.