«Αντίο» στο Ευρωπαϊκό με νέα ήττα για την Εθνική

Η Ελλάδα αποχαιρέτησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ με νέα ήττα (3-0 σετ), καθώς δεν τα κατάφερε απέναντι στην Γαλλία, σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό κίνητρο.

Με ήττα ολοκληρώθηκε η παρουσία της Εθνικής ομάδας ανδρών στο EuroVolley καθώς η «γαλανόλευκη» δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-0 από την Γαλλία (που βρίσεται ανάμεσα στα φαβορί), σε ένα ματς που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για καμία.

Οι Γάλλοι έπαιξαν άνετα καθώς είχαν εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του τουρνουά, ενώ από την άλλη η ελληνική ομάδα δεν είχε μαθηματικές ελπίδες να συνεχίσει στη διοργάνωση. Ο απολογισμός της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, τέσσερις ήττες και μία νίκη.

Η Γαλλία κράτησε σταθερά τον έλεγχο και στα τρία σετ, με τον προπονητή της να έχει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες που ανήκουν στο ροτέισον.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 17-25.