Εθνική Νέων Ανδρών: Ήττα από το Ισραήλ στην πρεμιέρα του Eurobasket

Η Εθνική ομάδα νέων αντρών ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket U20, καθώς γνώρισε την ήττα από το Ισραήλ με 65-69

Η Εθνική ομάδα νέων, γνώρισε την ήττα από το Ισραήλ στο πρώτο της παιχνίδι για το Eurobasket U20. Το Ισραήλ είχε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο, καθώς κατάφερε σε πολλά διαστήματα να πάρει διψήφιες διαφορές.

Μάλιστα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο βρισκόμενη στο +13 (12-25). Η Ελλάδα, κατάφερε να τεελειώσει το πρώτο ημίχρνο στο -8 (35-42). Ξεκινώντας καλά το δεύτερο, βρέθηκε στο -6 πραγματοποιώντας σερί 11-3.

Όμως το Ισραήλ δεν έδειξε να φοβάται και κράταγε σταθερά το προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά ο Καλογήρου ευστόχησε από τα 6,75, και μείωσε για την ομάδα του Μάκη Γιατρά στους τρεις πόντους. (58-61).

Όμως η επόμενη επίθεση με εκφραστή τον Κολοβέρο δεν ήταν επιτυχημένη και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα.

Ο Ντόβρατ,  ήτα ο ο κορυφαίος του αγώνα με 19 πόντους, 3 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Για την Εθνική μας πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαντζούκας με 16 πόντους (5/5 2π, 2/9 3π), Μετά από αυτόν σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο  Νετζήπογλου που  σκόραρε 13 (2/4 3π) αλλά και ο Νικολαΐδης με 10 πόντους (3/8 3π) 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-42, 49-55, 65-69