ΑΕΚ – Μπάγερν Μονάχου 59-76: Υπέκυψε στην ανωτερότητα των Βαυαρών η Ένωση

Χωρίς λύσεις στην επίθεση, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 59-76 από την Μπάγερν Μονάχου στον τελικό του τουρνουά «Trofeo d'Abruzzo». Δεν αγωνίστηκαν οι Στρέλνιεκς και Κόνιαρης για την Ένωση.

Ανταγωνιστική για ένα δεκάλεπτο εμφανίστηκε η ΑΕΚ στον τελικό του τουρνουά «Trofeo d’Abruzzo» κόντρα στην Μπάγερν η οποία πήρε τη νίκη με 76-59. Για την Ένωση δεν αγωνίστηκαν οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Αντώνης Κόνιαρης, κάτι που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του Ηλία Καντζούρη.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με +9 (21-12, 7′) έχοντας πρωταγωνιστές τους Γουίλιαμς, Περισίδη και Μάντσεν, αλλά η Μπάγερν μάζεψε τη διαφορά (21-19) με ένα 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου. Με «όπλο» την άμυνά της και ένα επί μέρους 19-4, η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι βρέθηκε στο +13 (25-38) λίγο πριν το ημίχρονο που ολοκληρώθηκε στο 31-45.

Με τρίποντο του Παπαδάκη η ΑΕΚ μείωσε σε 43-52 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Η Μπάγερν πήγε τη διαφορά στο +17 (44-61) στο τέλος της περιόδου και έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη με 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-45, 44-61, 59-76.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 6, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ 1, Φιλιππάκος 2, Περσίδης 8, Μάντσεν 10, Μαυροειδής 3, Παπαδάκης 11, Ουίλιαμς 12, Μίτσελ 6.

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουίνστον 20, Χάντερ 2, Γιάραμαζ 20, Λούκιτς 12, Τζορτζ, Ζίπσερ 2, Ουίμπεργκ 3, Ρούμπιτ 2, Ουίφ, Σίσκο 2, Μιλοσάβλιεβιτς 5, Γκιλέσπι 8.