Αρμάνι Μιλάνο – Άλμπα Βερολίνου 74-80: Σούπερ διπλό για τους Γερμανούς

Αν και ήταν το αφεντικό σε όλη τη διάρκεια του ματς (70-70) η Άλμπα χρειάστηκε την παράταση για να πάρει μεγάλη νίκη με 80-74 επί της Αρμάνι μέσα στο Μιλάνο και να κάνει το 2Χ2 στην Euroleague.

Σπουδαία νίκη για την Άλμπα Βερολίνου μέσα στο Μιλάνο! Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλο το ματς, το οποίο δεν μπόρεσαν όμως να «καθαρίσουν» στην κανονική διάρκεια, και το έκαναν στην παράταση με το 80-74 (70-70 κ.α.). 2Χ2 για την Άλμπα στην Euroleague, στο 1-1 η ομάδα του Μεσίνα.

Μπλατ και Σμιθ είχαν από 13 πόντους για τους νικητές, με τον πρώτο να δίνει και 9 ασίστ ενώ για την Αρμάνι 16 πόντους είχε ο Σιλντς και 15 ο Σιλντς.

H Άλμπα δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ σε όλη την κανονική διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε με +7 (6-13) στα μέσα της πρώτης περιόδου κι έφτασε στο +14 (12-26) με το τέλος της. Η Αρμάνι έσφιξε την άμυνά της στο δεύτερο δεκάλεπτο και έριξε τη διαφορά (30-38) για το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τα ηνία του ματς και με πρωταγωνιστή τον Σμιθ μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 51-60. Η Αρμάνι δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και με βολές του Χάινς ισοφάρισε σε 70-70 στα 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες αστόχησαν στις τελευταίες τους επιθέσεις και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο μίλησε η κλάση του Μπλατ και η Άλμπα έφυγε με το μεγάλο διπλό. Ο Ισραηλινός έβαλε ένα καθοριστικό τρίποντο για το 74-77 στο 1.19» για το τέλος και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς αφού η Αρμάνι δεν κατάφερε να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 30-38, 51-60, 70-70 (κ.α.), 74-80 (παρ.)