Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μιλάνο 74-56: Ντέρμπι για ένα δεκάλεπτο

Ντέρμπι μόνο στα... χαρτιά. Πατώντας γκάζι από την δεύτερη περίοδο και έπειτα η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 74-56 της Αρμάνι Μιλάνο, ανεβαίνοντας έτσι στο 3-2.

Το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα με την Αρμάνι Μιλάνο είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι πριν από την έναρξή του. Ωστόσο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους το μετέτρεψε σε περίπατο, παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, επικρατώντας επί των Ιταλών με το άνετο 74-56.

Το επιμέρους σκορ 22-8 στη δεύτερη περίοδο έδωσε… φτερά στους γηπεδούχους, οι οποίοι στην συνέχεια διατήρησαν χωρίς κανένα πρόβλημα το προβάδισμα τους, φτάνοντας έτσι στο ροζ φύλλο αγώνα και στην τρίτη τους νίκη στην διοργάνωση.

Μάλιστα από την αναμέτρηση δεν έλειψαν τα ευτράπελα, με τον Γάλλο διαιτητή, Ζοζέφ Μπισάνγκ να τραυματίζεται και να μην μπορεί να συνεχίσει, με το παιχνίδι να συνεχίζεται με δύο διαιτητές τους Ιλια Μπελόσεβιτς και Νταμίρ Γιαβόρ.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ήταν το απόλυτο «αφεντικό» της αναμέτρησης. Το +14 (43-29) του πρώτου μέρους για την Μπαρτσελόνα εξηγούσε άλλωστε πολλά για την κακή εικόνα της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία είχε 11/30 σουτ και 6 ασίστ για 5 λάθη στην ανάπαυλα.

Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να αντιδράσουν, ωστόσο δεν είχαν τις λύσεις και κυρίως δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να «καλύψουν» σωστά την ρακέτα τους. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας, με το +20 (61-41) του 30ού λεπτού υπέρ της ομάδας του Γιασικεβίτσιους να γράφει τον επίλογο του ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 43-29, 61-41, 74-56.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σίλβα, Παουλί 4 (5 ριμπάουντ), Σανλί 4 (0/3 τρίποντα), Βέσελι 7, Κάλινιτς 6, Σατοράνσκι 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 11 (1), Τόμπι 13 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 3, Νάτζι 7.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 18 (9/15 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 λάθη), Τόμας (0/2 σουτ), Πάνγκος 5 (0/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τονούτ 5 (1), Μέλι 2 (6 ριμπάουντ), Μπαρόν 7 (1), Χολ 7 (1/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Χάινς 6, Ντατόμε 1 (0/4 σουτ, 1/1 βολή), Φόγκτμαν 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).