Βιλερμπάν – Μπάγερν 74-75: Μεγάλο διπλό στο Αστρομπάλ για τους Βαυαρούς

Οι Βαυαροί επικράτησαν εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 75-74 και πέτυχαν την 3η τους νίκη στη φετινή Euroleague.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε στο Αστρομπάλ της Βιλερμπάν με 75-74 για την 9η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 3η νίκη της στη φετινή διοργάνωση (3-6). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λούτσιτς με 13 πόντους, ενώ από 12 είχαν ο Ομπστ και Μπαμ και 10 ο Ρούμπιτ. Από τους γηπεδούχους, που έχουν επίσης 3-6, 15 είχε ο Ντε Κολό και 13 ο Μάθιους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 15-6, ενώ λίγο αργότερα έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (25-15). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπάγερν να φτάνει στο +17 (40-23). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 42-33, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.  Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν άρχισε να… ροκανίζει τη διαφορά, με τον Νάντο Ντε Κολό και την παρέα του να μειώνουν σε 49-46 και λίγο αργότερα να ισοφαρίζουν σε 49-49, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 53-53. Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 71-66, αλλά δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους, με τους Βαυαρούς να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 9-3 και να παίρνουν τη νίκη με 75-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Νουά 4 (5 ριμπάουντ), Καχούντι 9 (1), Τάιους, Ρισασέ, Ντε Κολό 15 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Φαλ 11 (3/7 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λάιτι 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ομπάσοχαν 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον-Καρτράιτ 4 (1/8 σουτ), Πονς 5 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 12 (1), Γουίνστον 3 (1), Γκιφάι 7 (1), Χάντερ 2 (1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόνγκα 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 7 (1), Λούτσιτς 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4), Ρούμπιτ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιλέσπι 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ)