Μπασκόνια – Ζαλγκίρις 93-73: Την διέλυσε στο δεύτερο ημίχρονο

Η Μπασκόνια ήταν σαρωτική στο δεύτερο ημίχρονο με τη Ζαλγκίρις την οποία νίκησε εύκολα με 93-73 και την έπιασε στη βαθμολογία.

Πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν αρχικά εξελίχθηκε το βράδυ για την Μπασκόνια που με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εύκολα με 93-73 της Ζαλγκίρις. Στο 5-4 πλέον το ρεκόρ των δύο ομάδων μετά την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Κοστέλο και Τόμπσον ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Βάσκων έχοντας από 19 πόντους έκαστος ενώ για τους Λιθουανούς 18 πόντους είχε ο Ουλανόβας και 17 ο Έβανς. Ο δεύτερος μάλιστα τελείωσε το ματς με 4/6 τρίποντα.

Η Ζαλγκίρις στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο το οποίο την βρήκε μάλιστα μπροστά με 42-44, αλλά στο δεύτερο κατέρρευσε. Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τέταρτη περίοδο, η Μπασκόνια έχοντας βρει και μεγάλα σουτ έχτισε μία διψήφια διαφορά κι έφτασε τελικά σε άνετη νίκη με 93-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-44, 64-58, 93-73

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Χένρι 15 (5/6 δίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 3, Μαρίνκοβιτς 14 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Ντίεθ, Τόμπσον 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κότσαρ 6 (4 ριμπάουντ), Κοστέλο 19 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χομς 5

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 1 (0/6 σουτ), Χέιζ 4, Σμιτς 2 (1/9 σουτ), Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές), Ντίμσα 11 (3/8 τρίποντα), Κάβανο 1, Μπουτκεβίτσιους 7 (1), Ουλάνοβας 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)