Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 78-53: Εύκολο βράδυ για τους Βάσκους

Οι Βάσκοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε απέναντι στην Μπάγερν και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.΄

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μπασκόνια το παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου για την 12η αγωνιστική της Euroleague, με τους Βάσκους να επικρατούν με 78-53 και να πετυχαίνουν την δεύτερη συνεχόμενη και 7η συνολικά νίκη τους στη φετινή διοργάνωση. Μετά την αποψινή νίκη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 7-5, ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 4-8.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χένρι, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με double – double έχοντας 14 πόντους και 10 ασίστ, ενώ 14 πόντους είχε και ο Κοστέλο. Από τους φιλοξενούμενους, 12 είχε ο Ομπστ και 10 ο Γουίνστον.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-0, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (4-4). Λίγο αργότερα βρέθηκαν στο +4 (14-10), με τους Βάσκους να κλείνουν την περίοδο στο +7 (17-10).

Η Μπασκόνια είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι της και στα μέσα της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 28-19, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά ακόμα και στους 16 (42-26), πριν οι Βαυαροί μειώσουν σε 44-30, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Βάσκους να φτάνουν σχετικά εύκολα στο +16 (51-35) και να κλείνουν την περίοδο στο +13 (55-42).

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στους 10 (59-49), αλλά δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, με την Μπασκόνια να φτάνουν στο +24 (75-51) και να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 78-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 44-30, 55-42, 78-53

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5 (1), Χένρι 14 (3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 9 (3/3 τρίποντα),Τόμπσον 7 (3 ριμπάουντ. 4 ασίστ), Κότσαρ 8 , Ίνοκ 10 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 14 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Γκιεντράιτις 4 (5 ριμπάουντ), Χόμες 5 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 6 (1/6 τρίποντα) , Γουίνστον 10 , Γκιφάι 2 Χάντερ 4 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 3 (1), Γιάραμαζ 2, Όμπστ 12 (4/11 τρίποντα), Τσίπσερ 2, Βίμπεργκ 2, Χάρις 2, Γκιλέσπι 8 (12 ριμπάουντ)