Τορόντο Ράπτορς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 125-132

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πραγματοποίησε μια μυθική εμφάνιση και πήρε από το... χεράκι τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, τους οποίους οδήγησε σε μια τεράστια νίκη στην έδρα των Τορόντο Ράπτορς (132-125).

Σ’ ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη, αλλά αρκετά λάθη από πλευράς διαιτητών στο τέλος, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησαν των Ράπτορς μέσα στο Τορόντο με 132-125 και ανέβηκαν στο 43-29.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του, με τους Ράπτορς να έχουν έντονα παράπονα από τους διαιτητές στα τελευταία λεπτά, κυρίως για τη φάση που αποβλήθηκε με το 6ο φάουλ του ο Κάιλ Λάουρι, αλλά και για ένα φάουλ που δεν δόθηκε ποτέ υπέρ του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ήταν αυτός που οδήγησε τους Θάντερ στην σπουδαία αυτή νίκη, κάνοντας μια φανταστική εμφάνιση. Ο σούπερ σταρ της Οκλαχόμα μέτρησε 37 πόντους με 15/22 σουτ, 14 ασίστ, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής, ενώ ευστόχησε σε όλα τα μεγάλα σουτ στο τέλος!

Σημαντική συνεισφορά είχε και ο Στίβεν Άνταμς, με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και ο Πολ Τζόρτζ, με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Από πλευράς Ράπτορς, που έπεσαν στο 52-18, πάλεψαν οι Λάουρι (22 πόντοι, 10 ασίστ) και ΝτεΡόζαν (24 πόντοι, 5 ασίστ).