Σπουδαία πρόκριση της Ρέιντζερς επί της Σέλτικ στον τελικό του Κυπέλλου! (1-2)

Η Ρέιντζερς επιβλήθηκε με σκορ 2-1 επί της Σέλτικ με αυτογκόλ στο 114' και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας

Νταμπλ φέτος η Σέλτικ δεν θα κάνει! Μπορεί να είναι στο +6 στο πρωτάθλημα, αλλά αποκλείστηκε από το Κύπελλο Σκωτίας καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό με σκορ 2-1 από τη Ρέιντζερς!

Θρίαμβος λοιπόν για την ομάδα του Τζίο Φαν Μπρόνκχορστ, που «λύγισε» τη Σέλτικ του, απόντα λόγω τραυματισμού, Γιώργου Γιακουμάκη.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο μέρος, μπροστά σε τρομερή ατμόσφαιρα στις εξέδρες του ουδέτερου «Χάμπντεν Παρκ» από τους φίλους και των δύο ομάδων, οι Κέλτες πανηγύρισαν πρώτοι το γκολ, ανοίγοντας το σκορ με τον Τέιλορ στο 64′.

Αλλά ο Άρφιλντ στο 78′, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ισοφάρισε σε 1-1 για τη Ρέιντζερς. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί στο 114′ ο Στάρφελτ της Σέλτικ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τους Προτεστάντες να επικρατούν τελικά με 2-1.