Ράγιο Βαγιεκάνο – Αλαβές 1-5

Η Αλαβές διέλυσε την Ράγιο μέσα στο «Βαγιέκας» 5-1. Με αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι από το 35'

Ασταμάτητη η Ντεπορτίβο Αλαβές μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα Ισπανίας, πέρασε και από το Βαγιέκας επικρατώντας με το εμφατικό 5-1 της  Ράγιο Βαγιεκάνο, για την πέμπτη αγωνιστικής της La Liga. Οι Βάσκοι έκαναν την τρίτη τους σερί νίκη στο πρωτάθλημα πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εκκίνηση δεδομένου ότι έχουν χάσει μόνο από την Μπαρτσελόνα.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό ο Ναβάρο με πλασέ, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα με την συμπλήρωση ενός ημιώρου με «δράστη» τον Ντε Τόμας (1-1).  Στο 34′ ο Ιμπάι έκανε το 2-1 για την ομάδα του, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο  Μπα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή.

Στην επανάληψη, Αλαβές δεν είχε αντίπαλο! Ο Καγιέρι στο 56’, ο Ιμπάι στο 77’ έκαναν το 4-1. Με τον Μπουργκί να διαμορφώνει το τελικό 5-1!